Poszukiwanie pracy za granicą warto rozpocząć od zastanowienia się nad najlepszym sposobem, który pozwoli szybko zdobyć ciekawe zatrudnienie. Możliwością są przeważnie dwie – zrobić można to bowiem na własną rękę albo przez pośrednika.
Trudno od razu wskazać metodę lepszą. Każda ma bowiem swoje wady i zalety, wiele zależy również od specyfiki kraju i rynku pracy, na którym chcemy się znaleźć. Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tekstu musi więc zostać udzielona dopiero po przeanalizowaniu kluczowych kwestii związanych z szukaniem pracy na własną rękę i przez agencję.
Poszukiwanie zatrudnienia na własną rękę
Wiele osób nie ufa różnego rodzaju agencjom, dlatego decydują się one na wzięcie spraw w swoje ręce. Wynikać może to z nieuzasadnionych obaw, własnych doświadczeń lub po prostu ze złej sławy tego typu firm (często jest ona niezrozumiała). Kolejnym powodem, który skłania osoby szukające zatrudnienia do zrezygnowania z pośredników, jest brak chęci płacenia za cokolwiek – mowa tu między innymi o zwiększonych opłatach za załatwienie różnego rodzaju formalności. Do tego dochodzi także chęć zachowania kontroli nad wyborem ofert i ścieżki poszukiwań.
Niezależnie od powodów, warto wspomnieć o tym, że sposobów szukania pracy na własną rękę jest co najmniej kilka. Wymienić należy tu przede wszystkim rozmaite strony internetowe, na których praktycznie każdego dnia pojawiają się mniej lub bardziej atrakcyjne oferty zatrudnienia. Do tego dochodzą specjalne wyszukiwarki i portale społecznościowe – zakładane są na nich specjalne grupy zajmujące się pomocą w znalezieniu pracy w konkretnym państwie czy też branży.
Jeśli miejscem docelowym ma być kraj Unii Europejskiej lub z nią współpracujący, warto odwiedzić EURES, czyli Europejski Portal Mobilności Zawodowej. Jest on pełny nie tylko ofert, ale również przydatnych informacji na temat specyfiki rynków pracy w wybranych miastach. Znaleźć można tam także mnóstwo porad na temat tego, jak przygotować się do wyjazdu i co robić, gdy praca zostanie już rozpoczęta.
Jak widać, osoby chcące same znaleźć pracę nie stoją na straconej pozycji. Jest to oczywiście zasługa Internetu, który w każdej chwili daje dostęp do tysięcy ofert. Warto jednak pamiętać, że tak rozumiana swoboda może okazać się również niebezpieczna. Zdarzają się bowiem oferty fałszywe, których autorzy są oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze.
Chcąc się jakość zabezpieczyć przed tego typu zagrożeniami, należy zachować zdrowy rozsądek. Oferty bez danych kontaktowych, strona internetowa założona na serwerze darmowym, namawianie do wpłacania pieniędzy, propozycje z dziwnie wysokimi zarobkami – wszystko to powinno budzić wątpliwości. Konieczne będzie również dokładne sprawdzenie pracodawcy, na przykład poprzez weryfikację obecności firmy w odpowiednich rejestrach.
Szukanie pracy na własną rękę okażę się również bardziej czasochłonne. To my musimy bowiem wszystko sprawdzić, analizować i grupować oferty, a także zająć się formalnościami. Dla niektórych osób taki nawał pracy może okazać się zbyt duży.
Poszukiwanie pracy przez agencję zatrudnienia
Znacznie łatwiejsze i szybsze może okazać się skorzystanie z usług agencji pracy, które specjalizują się w rynkach zagranicznych. Najczęściej dają one gwarancję znalezienia interesujących ofert – to od osoby poszukującej zależy, czy je przyjmie czy też.
Agencja pośrednictwa pracy nawiązuje kontakt z pracodawcami, dlatego po naszej stronie odpada wiele obowiązków. Nie musimy przeszukiwać rynku, porównywać ofert i słać zapytań, czy są one nadal aktualne. Agencja wyśle również nasze CV i referencje. To jednak nie wszystko, ponieważ niektóre firmy oferują pomoc także w znalezieniu mieszkania i noclegu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dla osób, które nie chcą lub nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na podobne formalności.
Szybkość i wygoda – są to największe zalety szukania zatrudnienia przez agencję. Należy pamiętać jednak także o wadach tego rozwiązania. Te natomiast wiążą się z opłatami. Choć omawiane firmy nie mogą pobierać od klientów opłat za pośredniczenie w poszukiwaniu pracy, opłaty mogą dotyczyć usług dodatkowych, związanych chociażby ze wspominanym noclegiem czy transportem. Takie agencje często współpracują z zewnętrznymi firmami (np. z przewoźnikami), dlatego w ich interesie jest to, aby klient zdecydował się na tego typu „dodatki”. Problem w tym, że cena tych usług często znacznie przewyższa koszty własnoręcznego szukania transportu bądź miejsca do spania.
Nasze wynagrodzenie również może być niższe, gdyż jego część będzie trafiało na konto agencji współpracującej z pracodawcą. Zawsze warto więc dokładnie sprawdzać warunki, na jakich świadczone są usługi takich firm. To samo tyczy się weryfikacji ich legalności.
Co wybrać – agencję czy szukanie pracy na własną rękę?
Mając na uwadze kwestie poruszone powyżej, śmiało można stwierdzić, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest zależna od konkretnych sytuacji. Jeśli bowiem ktoś pierwszy raz szuka pracy w danym kraju, a do tego słabo zna język, agencja pośrednictwa pracy wydaje się jedynym słusznym wyborem. Gwarantuje bowiem skuteczność w poszukiwaniu ofert, a do tego pomoc w załatwieniu formalności.