Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą za cel najczęściej obierają sobie Niemcy, Wielką Brytanię, Skandynawię oraz kraje Beneluksu, rzadziej zaś Austrię. Tymczasem ten nieoczywisty kierunek emigracji zarobkowej ma nam wiele do zaoferowania. Dlaczego warto szukać zatrudnienia nad Dunajem?

Dlaczego warto pracować w Austrii?

Zachwycające alpejskie widoki, urokliwe miasta i miasteczka oraz urzekające kurorty górskie to pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam na myśl, kiedy słyszymy słowo Austria. Kraj ten ma jednak wiele do zaoferowania nie tylko turystom, ale i emigrantom zarobkowym.

Austria to jeden z najbogatszych krajów Europy, o czym przekonuje wysoki średni dochód roczny na obywatela – około 42 000 dolarów (dane z 2018 roku). Przyciąga atrakcyjnymi zarobkami, niskim bezrobociem, wysokim poziomem życia oraz bardzo dobrze rozwiniętą służbą zdrowia i opieką społeczną. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków szuka w tym kraju pracy.

To, na jak wysokie zarobki możemy liczyć, uzależnione jest od danej branży i tzw. umów zbiorowych, które regulują tę kwestię. Średnio pracownicy zatrudnieni w Austrii zarabiają około 3200 euro miesięcznie, jednak fachowcy w swych branżach otrzymują zdecydowanie wyższe pensje.

Za pracę w nadgodzinach (ustawowy czas pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo) i w nocy pracownikowi przysługują odpowiednie dodatki. Co więcej, osoby zatrudnione na umowę o pracę mają zagwarantowany płatny urlop oraz dodatkowe dwa wynagrodzenia – z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz tzw. pensję urlopową.

A jak wygląda kwestia podatków? Niestety, są one dosyć wysokie. W zamian jednak otrzymujemy opiekę zdrowotną i pomoc socjalną na najwyższym poziomie. Dodatkowo w razie utraty pracy, zostajemy objęci opieką państwa i możemy liczyć m.in. na zasiłek dla bezrobotnych. Niemniej warto mieć na uwadze, że wyrabiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jedynie część świadczeń zdrowotnych będzie bezpłatna, za resztę trzeba będzie zapłacić. Zasada ta tyczy się nie tylko obcokrajowców, ale i Austriaków. By tego uniknąć, warto zdecydować się dodatkową polisę.

Przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe do Austrii warto wziąć pod uwagę także koszty życia w tym kraju. Są one stosunkowo wysokie, zwłaszcza w Wiedniu – stolicy kraju. Najmniej na własne utrzymanie wydamy w górskich miejscowościach. Atrakcyjne zarobki rekompensują jednak nie najtańsze koszty życia.

Kto znajdzie zatrudnienie w Austrii?

Atrakcyjne zarobki, wysoki poziom życia i lepsze perspektywy rozwoju to podstawowe czynniki, które zachęcają Polaków do poszukiwań pracy w Austrii. Kto w szczególności może liczyć na interesujące oferty zatrudnienia? Przede wszystkim fachowcy, którzy dysponują umiejętnościami i doświadczeniem w danej branży, w tym zwłaszcza:

  • ślusarze,
  • spawacze,
  • stolarze,
  • elektrycy,
  • monterzy specjalistycznych urządzeń,
  • operatorzy maszyn.

Dobrze płatną pracę można również znaleźć w sektorze rolnictwa. Jednak rolniczych wakatów jest w Austrii zdecydowanie mniej niż w Niemczech. Zatrudnienia nad Dunajem śmiało poszukiwać mogą także budowlańcy. Czeka na nich sporo ofert pracy, zwłaszcza w takich zawodach jak: zbrojarz, murarz, tynkarz, blacharz, cieśla czy też pomocnik budowlany.

W Austrii zatrudnić możemy się również w sektorze gastronomii. Wiele restauracji, kawiarni, hoteli i kurortów poszukuje osób na stanowiska pomocy kuchennej, barmana, kelnerki czy też pokojówki/sprzątaczki. Pracę znajdą także specjaliści z branży IT oraz analityki biznesowej.

Czego od polskich pracowników oczekują austriaccy pracodawcy?

W Austrii od polskich pracowników wymaga się przede wszystkim znajomości języka niemieckiego. Chociaż w codziennych sytuacjach z powodzeniem możemy posługiwać się językiem angielskim, w pracy to właśnie niemiecki będzie językiem wiodącym – i to niezależnie od tego, czy zatrudniliśmy się w restauracji, na budowie czy też jako pomoc domowa lub spec od IT.

Co więcej, od fachowców zazwyczaj wymaga się również wykształcenia kierunkowego i umiejętności potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami. Znajomość angielskiego i prawo jazdy będą dodatkowymi atutami. Od budowlańców zaś oczekuje się doświadczenia w branży. Ważne jest również nienaganne zdrowie (czyt. odporność na ciężkie warunki pracy).

W rolnictwie oraz branży gastronomicznej i sprzątającej można znaleźć zatrudnienie bez doświadczenia i wykształcenia kierunkowego. Musimy jednak wykazać się chęcią do pracy, odpowiedzialnością i sumiennością.

Chociaż wymagania stawiane przed polskimi pracownikami są zazwyczaj wysokie, nie brakuje śmiałków, którzy decydują się wyemigrować do Austrii. W kraju tym znajdują bowiem atrakcyjne zarobki, lepsze perspektywy rozwoju, dostanie warunki życia, bardzo dobrze działającą służbę zdrowia oraz opiekę społeczną na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa Polaków chętnych do życia i pracy w Austrii. Pamiętajmy jednak, że decydując się na pobyt w tym kraju musimy dopełnić pewnych formalności, w tym np. uzyskać zameldowanie.