Stale poprawiająca się sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii sprawiła, że kraj ten znów stał się atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków poszukujących pracy za granicą. Warto poznać najlepsze sposoby na to, aby znaleźć tam atrakcyjne zatrudnienie.

Kryzys ekonomiczny powoli odchodzi w zapomnienie. W Hiszpanii podnosi się turystyka, przemysł, budownictwo, a także wiele innych branż. Wciąż poszukiwani są specjaliści IT, kelnerzy, opiekunki czy też ogrodnicy. Warto zapoznać się także z regularnie aktualizowaną listą zawodów, w których brakuje pracowników – będzie to między innymi branża medyczna, turystyczna, a także produkcyjna. Wszystko to sprawia, że osoby szukające pracy w tym kraju mogą liczyć na całkiem bogaty wybór ofert. Należy jednak wyjaśnić, gdzie dokładnie można ich szukać.

Oferty pracy w wyszukiwarkach i portalach internetowych

Na początek dobrze będzie wskazać przede wszystkim hiszpańskie serwisy internetowe, zajmujące się między innymi publikowaniem ofert. Jest ich bardzo dużo, co oczywiście rozszerza możliwości osób poszukujących zatrudnienia.

  • Gastamo – serwis internetowy oraz agencja pracy i zatrudnienia działająca na obszarze całej europy. Indywidualne podejście i duża baza ogłoszeń, dużym plusem jest to że Gastamo Job Service jest polską firmą.
  • Infoempleostrona interesująca nie tylko ze względu na dostęp do ofert pracy, ale również z powodu wielu ciekawych porad na temat pracy, a także przydatnych informacji związanych między innymi z różnego rodzaju kursami.
  • Infojobsjedna z najpopularniejszych hiszpańskich wyszukiwarek ofert pracy. Baza liczy dziesiątki tysięcy pozycji, które można dostosować do swoich potrzeb i kompetencji. Podobnie jak w przypadku Infoempleo, użytkownicy serwisu mogą liczyć na dostęp do porad i przydatnych informacji.
  • Twagoportal, z którego korzystają przede wszystkim freelancerzy. Mowa tu zwłaszcza o osobach specjalizujących się w aplikacjach mobilnych, marketingu i fotografii. Warto tu zajrzeć także dlatego, że strona pozwala znaleźć zatrudnienie przy konkretnych projektach.
  • Empleo Trovitznaleźć można tu ogłoszenia publikowane na innych stronach internetowych. Dzięki temu, baza jest bardzo rozbudowana. Samo wyszukiwanie jest natomiast bardzo proste i precyzyjne.

Podobnych stron jest oczywiście więcej. Warto odwiedzić także różne tematyczne grupy w serwisie Facebook, na których publikowany jest wiele ofert pracy (np. Barcelona jobs…, Trabayo, Empleo…, Jobs in Madrid), a także serwisy specjalizujące się w pracy tymczasowej i dla studentów. Oczywiście nie można zapominać też o portalu Linkedln, który ułatwia prezentację swoich umiejętności i doświadczenia.

Agencje pracy

Skorzystać można zarówno z usług firm polskich, jak i zagranicznych. W tym drugim przypadku warto zainteresować się firmami o ugruntowanej pozycji na rynku. Gwarantują one nie tylko skuteczność działania i dostęp do wielu ciekawych ofert, ale również bezpieczeństwo. Wśród popularnych agencji hiszpańskich znajdują się między innymi firmy Randstat i Adecco. Okażą się one pomocne przede wszystkim podczas poszukiwania zatrudnienia tymczasowego.

Niezależnie od tego, jaka firma zostanie wybrana, warto przed skorzystaniem z dostępnych usług zaznajomić się z konkretnymi informacjami na temat agencji, a także oferty. Należy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na warunki współpracy. Wiele dowiedzieć można się również czytając opinie i recenzje dotychczasowych klientów tego typu firm. Chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami z poszukiwania pracy w ten sposób.

EURES – Europejski Portal Mobilności Zawodowej

Zrzesza on publiczne agencje pracy z Unii Europejskiej i krajów współpracujących. Kilka kliknięć komputerową myszą wystarczy, aby przejść do zakładki z opublikowanymi ofertami zatrudnienia. Po wybraniu w lokalizacji Hiszpanii, na ekranie pojawi się lista z ponad 160 tysiącami pozycji. Jest więc w czym wybierać.

To jednak nie wszystko, ponieważ EURES to także portal gwarantujący dostęp do szerokiej, niezwykle przydatnej wiedzy. Można tam dowiedzieć się o kondycji hiszpańskiego rynku pracy, wszelkiego rodzaju zasadach związanych z zatrudnieniem w tamtym kraju i wiele, wiele więcej. Okaże się on niezwykle przydatny zwłaszcza dla osób, do Hiszpanii wyjeżdżają po raz pierwszy.

Służby zatrudnienia

Mowa o publicznych instytucjach działających na terenie Hiszpanii. Wymienić warto tu chociażby SEPE oraz portal rządowy Empleate. Na stronach internetowych znaleźć można wiele przydatnych informacji na temat sposobów poszukiwania pracy, a także wielu szkoleń. Do tego dochodzą oczywiście konkretne oferty. Tego typu instytucje są niejako gwarantami bezpieczeństwa.

Szukanie zatrudnienia w innym kraju wymaga zwrócenia uwagi na wiele istotnych kwestii. Poza odnalezieniem strony lub miejsca z bogatą bazą ofert, należy również zaznajomić się z zasadami typowymi dla konkretnego regionu, a także obowiązkami i prawami pracownika. Tego typu przygotowanie zdecydowanie ułatwi życie w nowym miejscu. W przypadku szukania pracy przez agencje, nie można zapomnieć także o weryfikacji legalności ich działania. Przypomnieć warto również o opiniach innych osób, które często informują w przypadku jakichkolwiek problemów lub prób oszustw.