W Niemczech mieszkają i pracują setki tysiące Polaków. Ich liczba zdecydowanie wzrosła po 2011 roku, kiedy to kraj ten otworzył się na pracowników z nowych krajów unijnych. Zatrudniani są oni w różnych branżach i na różnych stanowiskach – w większości przypadków są bardzo chwaleni za pracowitość i sumienność.

Pozyskiwaniem pracowników z Polski zajmuje się agencja pracy Gastamo Job Service. Gwarantuje ona dostęp do ogromnej bazy, z której przeprowadzana jest selekcja w oparciu o potrzeby i wymagania pracodawców, a także specyfikę realizowanego przedsięwzięcia bądź projektu. Dzięki temu, firmy niemieckie są w stanie znaleźć dokładnie takie osoby, o jakie im chodzi.

Jak Polacy są oceniani w Niemczech?

W przeciągu ostatnich 10 lat, opinia o polskich pracownikach w Niemczech zmieniła się na lepsze. Choć w różnego rodzaju badaniach bardzo często wspomina się o niskich kosztach związanych z zatrudnieniem Polaków, pracodawcy podkreślają również ich profesjonalizm i poważne podejście do zlecanych obowiązków.

Zarówno na stanowiskach specjalistycznych, jak i tych niewymagających specjalnych kwalifikacji (mowa tu przede wszystkim o pracy fizycznej), dominuje opinia o pracowitości i sumienności. Pracownicy z Polski zawsze poważnie podchodzą do swojej pracy, chcąc jak najlepiej wykonać konkretne zadania, co ma szansę przełoży

się na awans lub podwyżkę. To wszystko zdecydowanie podwyższa wydajność. Wspomnieć należy także o kwestii asymilacji. Otóż polscy pracownicy nie mają z nią problemów. Nie alienują się, nie zamykają we własnych grupkach, chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, dlatego często wykazują zdrowe zaangażowanie.

Jakie kwalifikacje mają pracownicy z Polski?

Gastamo Job Service sprawdza każdego kandydata pod kątem wymagań stawianych na stanowiskach wskazanych przez pracodawcę. Analizowane jest przede wszystkim wykształcenie, doświadczenie, a także znajomość języków obcych. Taka selekcja pozwala stworzyć odpowiedni pakiet kandydatów, który jest wysyłany do firmy.

Za sprawą zdecydowanego wzrostu zainteresowania studiami wyższymi (co w Polsce da się zauważyć już od prawie dekady), kwalifikacje i wykształcenie polskich pracowników są oceniane bardzo wysoko. Dzięki temu, nie ma większych trudności w znalezieniu osób na różne stanowiska. Od prac specjalistycznej, wymagającej ściśle określonych studiów wyższych, po prace najprostsze i zatrudnienie sezonowe, na przykład przy zbiorach.

Dostęp do tak zróżnicowanej kadry pracowniczej również jest niezwykle cenione przez firmy z Niemiec. Warto w tym miejscu podkreślić, że Gastamo organizuje liczne szkolenia, które mają jeszcze zwiększyć kompetencje kandydatów do wybranych stanowisk. Mowa tu zarówno o szkoleniach zawodowych, jak i językowych. Wszystko to gwarantuje odpowiednie przygotowanie pracownika do wymagań stawianych przez pracodawcę.

Kompetencję językowe pracowników z Polski

Choć jeszcze kilka-kilkanaście lat temu był z tym problem, obecnie znajomość języka niemieckiego wśród polskich pracowników stale się poprawia. Jest to efekt ich dłuższej obecności na tym rynku, ale również wszelkiego rodzaju szkoleń językowych, które podnoszą kompetencję kandydatów w tym zakresie.

Są one prowadzone także przez Gastamo Job Service. Dbamy o to, aby pracownicy byli odpowiednio przygotowani nie tylko pod względem kompetencji twardych, ale także językowych. Wszystko to oczywiście przekłada się na lepszy kontakt na linii pracodawca-pracownik.

Charakteryzując kandydatów z Polski, warto podkreślić także ich podejście do pracy oraz chęć utrzymania stanowiska. Przekłada się to oczywiście na poważne podejście do realizowanych obowiązków i wysoki poziom zaangażowania. W wielu badaniach pracodawcy podkreślają, że pracownicy z Polski robią wiele, aby ich przydatność dla firmy cały czas rosła, co oczywiście pozwala im utrzymać pracę, jak również uzyskać awans bądź podwyższenie zarobków.

Pozyskiwanie pracowników z Polski

Polska agencja pracy Gastamo Job Service pomaga firmom niemieckim znaleźć kandydatów, którzy doskonale pasują do wybranych stanowisk. Nasze usługi mają charakter kompleksowy, dlatego też pomoc oferowana jest od początku do końca procesu rekrutacyjnego.

W każdej sytuacji skupiamy się przede wszystkim na poznaniu potrzeb i wymagań zgłaszających się do nas Kontrahentów. Wspólne ustalenia pozwalają podpisać umowę współpracy, która będzie podstawą dalszych działań. Okażą się one niezbędne również do tego, aby przygotować pierwszą listę kandydatów.

Zapewniamy dostęp do ogromnej bazy pracowników, która jest na bieżąco aktualizowana. Dzięki temu, nasi Klienci zawsze mogą liczyć na naprawdę duży wybór. Po przeanalizowaniu oczekiwań i wymagań, przesyłamy zebrane aplikacje do oceny. Gdy kandydaci zostaną wybrani, organizujemy kontakt w celu potwierdzenia szczegółów.

W razie jakichkolwiek problemów, Gastamo Job Service zapewnia możliwość wymiany pracownika w przeciągu pierwszych sześciu miesięcy od zatrudnienia. Co ważne, odbywa się to bezpłatnie.

Dlaczego warto wybrać Gastamo?

Nasza agencja pracy przejmuje wszystkie obowiązki działu HR – dla pracodawcy jest to więc ogromna oszczędność czasu, a także pieniędzy. Korzystamy z nowoczesnych technik rekrutacyjnych, co zapewnia doskonałe dopasowanie kadry pracowniczej do stanowisk i wymagań związanych z realizowanym obowiązkami. Przejmujemy pełną odpowiedzialność za rekrutację, toteż nasi Kontrahenci mogą być spokojni o jakość usług.

Wszystko to sprawia, że pracodawcy z Niemiec mogą liczyć na dostęp do świetnie wykwalifikowanych pracowników, spełniających wszystkie najważniejsze kryteria. Pozwala to na szybkie i sprawne skompletowanie kadry pracowniczej, dostosowanej do wybranego projektu oraz profilu działalności przedsiębiorstwa. Do tego dodać należy możliwość bezpłatnej wymiany osób zatrudnionych w przeciągu pierwszych 6 miesięcy.