Decyzja o wyjeździe za granicę powinna być poprzedzona dokładną analizą własnych umiejętności i kompetencji, a także specyfiki oraz realiów typowych dla państwa, do którego się udajemy. Daje to gwarancję zadowolenia i bezpieczeństwa.

Holandia jest obecnie niezwykle atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków szukających pracy poza granicami kraju. Na zatrudnienie mogą liczyć tam między innymi pracownicy na produkcji, kucharze, kelnerzy czy też osoby zainteresowane pracą sezonową (na przykład przy zbiorach). Niezależnie jednak od stanowiska i okresu pracy, proces poszukiwania zatrudnienia wygląda bardzo podobnie. Jak się okazuje, skorzystać możemy z co najmniej kilku sposobów, aby znaleźć pracę w Holandii. Poniżej zostały przedstawione te najpopularniejsze.

Praca w Holandii przez agencję pracy

Pierwszą decyzją, jaką często podejmują osoby szukające zatrudnienia za granicą, jest skorzystanie z usług pośrednika, który większość procedur wykona za nich. Warto podkreślić, że w lepszej sytuacji znajdują się osoby mieszkające już w Holandii i znające język. Tamtejsze agencje pracy gwarantują bowiem szeroką pomoc w znalezieniu interesującego nas stanowiska i co najważniejsze, ograniczenie pepierologii. Umowa z taką agencją jeszcze często krótka i zwięzła, dzięki czemu nie ma konieczności analizowania niekończących się paragrafów.

W przypadku korzystania z usług polskiej agencji pracy, sprawa często wygląda inaczej. Poza kilku-kilkunastostronicowymi umowami, uwagę należy zwrócić także na regulaminy i zgody. Do tego dochodzą także pozwolenia, które załatwia dla nas agencja. Mówiąc krótko – papierów jest bardzo dużo.

Oczywiście nie musi być to wielki problem, zwłaszcza dla osób zdeterminowanych. Znacznie ważniejszy okaże się sam proces wyboru agencji. Najlepiej decydować się na firmy cieszące się na rynku dobrą renomą. Przed podjęciem decyzji, warto więc zrobić większe rozeznanie i poszukać zarówno informacji na temat agencji, jak i opinii klientów, którzy mieli okazję skorzystać z jej usług. Rzecz jasna zawsze znajdą się słowa krytyczne, jednak taka analiza pozwoli zapoznać się z ogólną renomą firmy.

Praca w Holandii jak się do tego zabrać?

Kolejnym krokiem okaże się analiza oferty agencji, niezależnie czy jest to firma polska czy holenderska. Należy zwrócić uwagę czy pojawiają się w niej informacje na temat kar za zerwanie umowy czy też dodatkowych opłat. Do tego dochodzi konieczność sprawdzenia, czy mamy do czynienia z legalnie działającą firmą. W przypadku polskich agencji, warto sprawdzić rejestrację w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, natomiast agencje holenderskie powinny być obecne w NBBU, a także w tak zwanym OKAP-ie. Przed podjęciem pracy w Holandii, warto przejrzeć jeszcze zapisy Układu Zbiorowego Pracy (CAO), który zawiera najważniejsze kwestie związane z pracą w tym kraju.

Szukając pracy przez holenderskie agencje pracy, należy pamiętać o tym, że zatrudnienie w tej formie przebiega w trzech fazach. Najkrótsza jest faza A, która trwa 78 tygodni. Przez ten czas można pracować u różnych osób i firm, ale nie można zmieniać agencji pracy (wówczas faza naliczana jest od nowa). Wynagrodzenie dotyczy przepracowanych godzin.

W fazie B zatrudnienie przebiega na umowę o pracę na okres maksymalnie 4 lat. W tym czasie pracownikom przysługuje stałe wynagrodzenie. W fazie C liczyć można na umowę na czas nieokreślony, korzystać można również z pełnych praw pracowniczych. Do tego dochodzi także urlop i zwolnienia chorobowe.

Szukanie pracy przez portal EURES

Jest to sieć europejskich ofert pracy, która zrzesza publiczne agencje pracy pochodzące z krajów Unii Europejskiej, a także wielu państw współpracujących. Jest to portal przygotowany zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Gwarantuje dostęp do tysięcy ofert pracy w wielu krajach (obecnie w bazie znajduje się ponad 19 tysięcy ofert z Holandii).

To jednak nie wszystko, ponieważ EURES to również dobre miejsce do zapoznania się z wieloma przydatnymi informacjami na temat zatrudnienia poza granicami Polski. Osoby poszukujące pracy dowiedzą się tam, jak to robić, na co zwracać uwagę, jak się żyje i pracuje w poszczególnych państwach, poznają również najważniejsze prawa i obowiązki, a także wiele innych informacji, które okażą się pomocne.

Szukanie pracy w Holandii na własną rękę

Korzystanie z usług agencji pracy i różnego rodzaju instytucji nie jest jedynym sposobem na znalezienie zatrudnienia w Holandii. Wiele osób stara się wziąć sprawy w swoje ręce i szuka ofert bezpośrednie u pracodawców, ogłaszających się chociażby w Internecie. W sieci znaleźć można mnóstwo portali specjalizujących się w publikowaniu ofert pracy – mowa tu zarówno o stronach krajowych, jak i holenderskich.

Do tego dochodzą również portale społecznościowe, a także poszukiwanie zatrudnienia poprzez odwiedzanie stron internetowych firm działających w Holandii i aplikowanie poprzez wiadomości e-mail. Zwolennicy form tradycyjnych mogą szukać szczęścia w holenderskiej prasie, także tej lokalnej.

Podczas poszukiwania zatrudnienia na własną rękę trzeba zachować sporą ostrożność. Nie należy odpowiadać na żadne ogłoszenia bez sprawdzenia firm i osób, które za nie odpowiadają. W przypadku przedsiębiorstw, niezbędna okaże się weryfikacja, czy działają one legalnie i czy widnieją w odpowiednich rejestrach. Bez przeanalizowania najważniejszych informacji, narażamy się na poważne ryzyko, dlatego warto o tym pamiętać.