Obsługa żurawia wieżowego to praca, która wymaga dysponowania specjalistycznymi umiejętnościami i odpowiednimi uprawnieniami. Właśnie dlatego, specjaliści znający się na tym fachu są bardzo poszukiwani – nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Wszędzie, gdzie odbywa się jakaś większa budowa, wykorzystywany jest żuraw, który pozwala przenosić szczególnie ciężkie ładunki. Dzięki niemu, montaż i transport poszczególnych elementów staje się znacznie szybszy. To jednak nie koniec, ponieważ maszyna ta znajduje zastosowanie także podczas przeładunku towarów, na przykład w stoczniach.

Mając na uwadze specyfikę żurawia, jego obsługa nie należy do najprostszych. Operator żurawia musi więc skończyć specjalne kursy (kategorii IŻ i IIŻ), a także posiadać specjalne uprawnienia dopuszczające go do wykonywania zawodu. Do tego dochodzą również liczne umiejętności związane chociażby z pracą w stresie i na wysokościach. Specjaliści w tej dziedzinie są bardzo poszukiwani, dlatego mogą liczyć na szybkie znalezienie zatrudnienia. I to nie tylko w Polsce, ale również za granicą, gdzie czekają na nich wyższe zarobki. W jakich krajach szczególnie warto szukać pracy?

Operator żurawia – Austria

Bardzo często obierany kierunek przez osoby szukające zatrudnienia poza granicami kraju. Analiza ofert dostępnych na rynku pozwala wskazać, że operator żurawia poszukiwany jest między innymi w Linzu, Tyrolu, Wiedniu, Salzburgu czy też w Blaudenz.

Co ważne, poszukiwane są przede wszystkim osoby zainteresowane pracą stałą. Wymagania stawiane przed kandydatami dotyczą przede wszystkim doświadczenia w pracy na tym stanowisku, posiadania uprawnień, a także znajomości języka w stopniu komunikatywnych.

Osoby spełniające te kryteria mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne warunki. Zarobki wynieść mogą nawet 60-70 złotych za godzinę, a do tego dochodzi 13. i 14. pensja. Pracodawcy austriaccy często gwarantują również zakwaterowanie i ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku skorzystania z oferty renomowanej agencji, zapewniana jest także opieka koordynatora.

Operator żurawia – Holandia

Kolejny kraj, w którym Polacy często znajdują zatrudnienie. Oferty pracy dla operatorów dotyczą między innymi takich miast jak Utrecht, Nieuwegein oraz Eindhoven. Co ważne, na rynku znaleźć można oferty kierowane także do osób bez doświadczenia. Jest to doskonała okazja do tego, aby rozpocząć swoją karierę zawodową właśnie w Holandii.

Podobnie jak w przypadku ofert austriackich, pracodawcy często wymagają znajomości języka – wskazywany jest holenderski, niemiecki, ale również angielski. W zależności od firmy, pracownicy mogą liczyć na stawkę godzinną wynoszącą od 11 do 15 euro. Pieniądze w wielu miejscach wypłacane są co tydzień. Do tego dochodzi oczywiście zakwaterowanie i ubezpieczenie.

Operator żurawia – Skandynawia

Najwięcej ofert pracy dotyczy Szwecji i Norwegii. Wspomnieć należy tu między innymi o takich miastach jak Helsingborg, Tromso, Stavanger czy też Bergen. Pracodawcy oferują bardzo atrakcyjne warunki pracy, które często obejmują możliwość czasowego powrotu do Polski lub ściągnięcia rodziny do siebie.

Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście opłacone lokum i ubezpieczenie. W Skandynawii liczyć można także na bardzo atrakcyjne zarobki, na poziomie 50-70 złotych za godzinę. Pamiętać należy jednak przy tym, że koszty życia w Szwecji i Norwegii są dość wysokie. Jeśli chodzi o znajomość języka, w wielu firmach wystarczający okaże się angielski.

Operator żurawia – Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi są przez operatorów dźwigów wybierani najczęściej. Wynika to zarówno z bliskości geograficznej, jak i atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Pracy dla specjalistów jest naprawdę sporo – szukać jej można między innymi w Aachen, Helmstedt, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium czy też w Essen.

Agencje pracy bardzo często polecają ten kierunek, zwłaszcza osobom ze znajomością języka niemieckiego. Warto nadmienić, że pracodawcy zazwyczaj oczekują od kandydatów doświadczenia w pracy na tym stanowisku (czasem kilkuletniego). Mile widziany jest także własny samochód.

W zamian za to, pracownicy otrzymują bardzo atrakcyjne zarobki, które wynoszą ponad 50 złotych za godzinę, zakwaterowanie, płatny urlop, ubezpieczenie socjalne, a także możliwość uzyskiwania zaliczek.

Oczywiście są to wyłącznie wybrane państwa, w których pracę może znaleźć operator żurawia. Wiele ofert dotyczy także takich krajów jak Dania, Francja czy też Hiszpania. Osobom zainteresowanym pracą w Unii Europejskiej i w krajach współpracujących, zalecany jest Europejski Portal Mobilności Zawodowej (EURES), który zrzesza publiczne agencje zatrudnienia. Znaleźć można tam wskazówki na temat szukania pracy poza granicami Polski, a także mnóstwo ofert, które dotyczą także stanowiska operatora żurawia. Wszystko może okazać się niezwykle pomocne podczas poszukiwania atrakcyjnego zatrudnienia.