Hotelarstwo, gastronomia i turystyka to te zagraniczne branże, które kuszą sezonową pracą i atrakcyjnymi zarobkami. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zgłasza chęć zatrudnienia się w nich i aktywnie poszukuje etatów za granicą. W jakich krajach praca w tych sektorach jest najbardziej opłacalna?
Gdzie pracować za granicą w hotelarstwie, gastronomii i turystyce?
Hotelarstwo, gastronomia i turystyka to sektory, które dynamicznie się rozwijają. Ze względu jednak na trudne warunki pracy – duża liczba godzin, wiele obowiązków, praca pod presją czasu, w systemie zmianowym i w weekendy, kontakt z wymagającym klientem – sprawiają, że rotacja wśród pracowników jest spora. Osoby poszukujące zatrudnienia w tych branżach upatrują w tym jednak szansy na znalezienie dobrze płatnej pracy. W jakich krajach mogą liczyć na najlepsze oferty?
Duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze hotelarstwa, gastronomii i turystyce zgłaszają następujące kraje:
- Irlandia Północna,
- Wielka Brytania,
- Niemcy,
- Belgia,
- Hiszpania,
- Włochy,
- Francja,
- Szwecja,
- Norwegia
- Holandia.
Najczęściej są to stanowiska takie jak: pomoc kuchenna, pizza maker, kelner/kelnerka, recepcjonista/recepcjonistka, piekarz, cukiernik, kucharz, pokojówka czy też barman. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia zagraniczni pracodawcy oferują zakwaterowanie (zwykle częściowo płatne przez zatrudnionego) oraz cotygodniowe wypłaty, premie i dodatki, np. na dzieci lub do urlopu. Zachęca to do wyjazdów, zwłaszcza w sezonie letnim, gdzie zapotrzebowanie na pracowników w tych sektorach jest największe.
Hotelarstwo, gastronomia i turystyka zimą
Zima to pora roku, która wśród wielu pracowników zatrudnionych w sektorach hotelarstwa, gastronomii i turystyki, budzi niepokój. Mniejsza liczba turystów to nie tylko mniejsze zarobki – widmo utraty pracy w związku z cięciami kosztów jest wówczas realniejsze niż w sezonie wakacyjnym. Nie oznacza to jednak, że zimą kompletnie nie ma gdzie pracować. Na mapie Europy są bowiem kraje, które przeżywają w tym czasie prawdziwy najazd turystów. Warto więc właśnie w nich szukać zatrudnienia. Gdzie zimą najłatwiej o zatrudnienie w hotelarstwie, gastronomii i turystyce? W górskich miejscowościach krajów takich jak:
- Austria,
- Niemcy,
- Włochy,
- Szwajcaria.
Co ważne, doświadczenie w pracy zimą w tych sektorach jest mile widziane, jednak najczęściej nie stanowi warunku koniecznego do podjęcia zatrudnienia. Bardziej liczą się chęci, zaangażowanie w pracę oraz komunikatywność, a przede wszystkim znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodę wypowiedzi oraz (nie zawsze) języka właściwego dla danego kraju.
Decydując się na wyjazd do pracy w hotelarstwie, gastronomii i turystyce w sezonie zimowym, pracownik nie uchroni się od typowych warunków zatrudnienia w tym sektorze, czyli dużej ilości obowiązków pracy po kilkanaście godzin, także w weekendy. W zamian jednak może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie oraz możliwość otrzymywania napiwków. Te zaś potrafią i zimą potrafią być wysokie.
Jak znaleźć zatrudnienie w hotelarstwie, gastronomii i turystyce za granicą?
Poszukiwania pracy w hotelarstwie, gastronomii i turystyce za granicą warto rozpocząć od przejrzenia ofert zatrudnienia w Internecie. Wykorzystać w tym celu należy sprawdzone portale z ogłoszeniami o pracę. Mogą to być zarówno polskie, jak i zagraniczne serwisy. Korzystając z obu źródeł, łatwiej o znalezienie dobrze płatnej posady. W tym drugim przypadku jednak dobra znajomość języka obcego będzie kluczowa do zrozumienia ogłoszenia.
Zdecydować można się również na skorzystanie z usług renomowanej agencji pośrednictwa pracy. Rozwiązanie to pozwala przede wszystkim oszczędzić czas. Nie trzeba bowiem wertować setek stron internetowych w poszukiwaniu satysfakcjonujących ofert. To podmiot jest odpowiedzialny za ich znalezienie.
Warto również podpytać znajomych mieszkających za granicą, czy w miejscowościach, w których mieszkają lub pracują, jakiś podmiot z branży hotelarskiej, gastronomicznej lub turystycznej nie poszukuje pracowników. Można również wyjechać „w ciemno” i na miejscu szukać zatrudnienia. Taka strategia może przynieść wymierne rezultaty, jednak przede wszystkim latem. Zimą wzrasta ryzyko jej niepowodzenia.
Podsumowując, hotelarstwo, gastronomia i turystyka to branże, które zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników, zwłaszcza w sezonie letnim, a w krajach alpejskich także zimą. Znalezienie pracy w tych sektorach za granicą nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, trzeba znać język obcy na poziomie komunikatywnym, a po drugie wytrzymać ciężkie warunki – pracę po kilkanaście godzin dziennie, także w weekendy. Nie dziwi zatem fakt, że pracodawcy z tych branż poszukują osób zdeterminowanych. W zamian mogą oni liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.